For English click here

Instrukcja obsługi programu DYNOMET dołączanego do zestawu hamowni przenośnej Dynomet.
Jeśli masz pytania lub uwagi do instrukcji proszę o telefon na nr: 603 678 785 (Wojtek)

Menu:
1. Instalacja programu i konfiguracja programu.
2.
Na ktorym biegu mierzyc moc?
3.
Pomiar mocy.

4. Pozostałe opcje programu.
5. Pomiar przyspieszenia.

1. INSTALACJA PROGRAMU:

1. uruchomic setup.exe z plyty CD,
2. zainstalowac wg instrukcji na ekranie,
3. po zainstalowaniu programu, NAJPIERW podlaczyc srebrny sterownik dynomet do USB, pliki sterownikow windows sa w folderze gdzie zainstalowany program (c:\program files\Dynomet450)
jezeli te sterowniki z jakiegos powodu nie chca dzialac, na plycie jest katalog USB i tam sa najnowsze sterowniki.
po zainstalowaniu programu i podlaczeniu urzadzenia do USB, mozna wlaczyc program.

Przy pierwszym uruchomieniu program spyta o wersje jezykowa, wersje hamowni (wybrac Road Car) oraz pokaze okno z zasadami bezpiecznego korzystania z hamowni, nalezu potwierdzic - I understand this, by program sie wlaczyl.

Menu głowne programu:


 

Opis głownych przyciskow w menu głównym:

WAZNE! KONFIGURACJA PROGRAMU!

Takie ustawienia nalezy wlaczyc dla hamowni drogowej. Niektore komputery (wersje windows?) mają tendencje do nie zapamiętywania tych ustawień.

Tak nalezy ustawic opcje. Jezeli wykres jest poszarpany, ma schodki itp. to na 99% te opcje sie zmienily - nalezy sprawdzic.

Dla zwiekszenia rozdzielczosci pomiaru, mozna suwak steps ustawic w pozycje gorną.

 

2. NA KTORYM BIEGU MIERZYC MOC?

W 90% aut mierzymy moc na 3 biegu. dlatego, ze moc mierzymy na takim biegu, gdzie rozpedzanie ok. 1000-1200obr do odciecia (rev limit) trwa 10-20sekund. wtedy program ma najlepsza rozdzielczosc pomiaru. Jezeli pomiar trwa mniej niz 10sekund, wtedy pomiar moze byc malo dokladny (a jesli auto ma duze turbo, moze nie generowac maksymalnej mocy), wtedy mozna mierzyc na 4tym biegu (sa to auta co maja 300-400KM lub wiecej i sa dosyc lekkie), mozna tez zamiast pomiaru na 4tym biegu, mierzyc tez na 3cim, ale wsadzic do auta np. 2 dodatkowe osoby i zwiekszymy mase auta o np. 200kg. jezeli pomiar trwa na 3cim biegu dluzej niz 20sekund i wykres mocy wychodzi poszarpany, wtedy mozna zmierzyc na 2gim biegu (to sa auta co maja 50-60KM). ale prawie zawsze to bedzie 3 bieg. chyba, ze to jest diesel z 6 biegowa skrzynia, to wtedy moze czasami 4ty bieg uzyc. trzeba dla kazdego auta probowac, co najlepsze.
 


3. POMIAR MOCY:



1. tworzymy nowy plik (klikac myszka na szeroki pasek z nazwa pliku, obok nr 1), wpisac nowy folder dla nowego auta (NP. BMW 320d z numerem rejestracji najlepiej), wejsc do folderu i wpisac nazwe pliku, np testmocy. program sam bedzie numerowac pliki, bedzie robic testmocy01, testmocy02, testmocy03 itd, prosze nie pisac nazwy pliku np. bmw320, bo program bedzie robil pliki bmw321, bmw322 itd.

2. jak mamy nowy plik, to zanim wyruszymy na droge, musimy wpisac 4 rzeczy:
- wpisujemy temperature powietrza
- cisnienie powietrza,
- wage auta wraz z kierowca i pazaserem (pamietac, ze w dokumentach samochodow z unii europejksiej moze byc podana waga auta wg normy EU, ktora mowi, ze waga jest z kierowca 75kg i pelnym bakiem paliwa! a najlepiej jechac na wage, jak nie ma pewnosci co do masy auta.
- obwod kola (pozycja ostatnia i 3cia od dolu w tabelce), obwod kola mozna zmierzyc, lub wyliczyc z programu www ktory jest na CD (!!Obwodkol!!). wpisac rozmiar fegi, szerokosc opony i profil (np. 17 - 225 - 45) i wynik, ktory program poda w milimetrach pomnozyc przez 3.14 (liczba pi).
jak mamy te 4 parametry to dopiero ruszamy autem na pomiar.
jezeli znamy przelozenia biegow - patrz tu


3. jedziemy autem, klikamy na czerwone auto w MENU,

tam wybierac Find total ratio i rozpedzamy na tym biegu, na ktorym mierzymy moc (zaleznie od tego co napisalem wyzej, 90% przypadkow 3ci bieg) do 3000rpm i wciskamy SPACJE na komputerze,



wtedy program liczy przelozenie biegu. wtedy wciskamy ENTER i na pytanie czy zapisac wartosc wybrac Y - Yes (program na pomaranczowo pyta).



4. Nastepnie wybieramy z MENU Find differential, rozpedzamy na 4tym biegu (tym, ktory jest najblizej 1:1 w skrzyni biegow z dyferencjalem) do 3000rpm i wciskamy SPACJE na komputerze. program policzyl przelozenie dyfernecjalu, wciskamy ENTER i na pomaranczowo program pyta czy zapisac wartosc - wybieramy Y (yes) - tak jak w punkcie poprzednim.

5. teraz juz mamy wszystkie parametry do pomiarow, wybieramy COLLECT (najczesciej klikamy na collect 2 razy, az pojawi sie licznik jak ponizej na rysunku),



wybieramy bieg na ktorym mamy mierzyc auto (90% przypadkow 3 bieg), zwalniamy do 1000-1200obr, wciskamy spacje i po 2-3sekundach wciskamy pedal gazu do konca, maksymalnie przyspieszamy do konca obrotow (rev limit), jak silnik dojdzie do konca obrotow, wciskamy sprzeglo i puszczamy gaz - auto musi sie toczyc tak dlugo, by zwolnilo o okolo 30km/h, wtedy po raz drugi wciskamy spacje i mamy gotowy pomiar. mozemy od razu robic kolejne pomiary, kazdy raz jak wcisniemy spacje po pomiarze, program automatyczbie zrobi nowy plik z kolejnym numerem i bedzie mierzyl jeszcze raz.

na rysunku zaznaczone parametru wykresu - wykres ten sluzy do podgladu podczas pomiaru. lewym przyciskiem myszki klikajac na wartosci zwiekszamy o 50KM lub 500obr a prawym klawiszem myszy zmniejszamy o 50KM lub 500rpm.

 

3. JEZELI ZNAMY PRZELOZENIA SKRZYNI BIEGOW:

JEZELI znasz parametry przelozen skrzyni biegow i dyferencjalu, to w total ratio wpisac dyferencjal x przelozenie biegu (np. 4.333 x 1.25 = 5.416), a w differential wpisac wartosc dyferencjalu (np. 4.333). wtedy nie trzeba jechac autem do 3000obr na 3cim i 4tym biegu, tylko od razu mozemy robic pomiar.

 

POZOSTAŁE OPCJE

A. Wykres. Wybierajac ikone wykresu, gdy klikniemy na wyswietlony wykres prawym klawiszem myszy, pokaze sie male menu. Procz opcji drukuj jest opcja Control:

klikajac na Mark Top program pokaze wartosci szczytowe na wykresie, klikajac ponownie, wartosci pokaza sie w narozniku wykresu, klikajac po raz 3ci zostana wylaczone.
W tym panelu mozna takze zmieniac skale wykresu.  Dopiero gdy zmaksymalizujemy okno, pojawi sie logo na dole wykresu.

B. Ustawianie skali wykresu (Opcje - scales):

zaznczajac Use fixed scales, mozemy sami zdecydowac jakie skale mocy, momentu obrotowego i rpm program ma uzyc dla wykresu.

 

C. W programie mozna zmienic obrazek mercedesa w menu glownym na swoj, dowolny. By to zrobic, nalezy podmienic plik car.jpg w folderze programu.
Mozna takze podmienic szeroki pasek pod wykresem, jest to plik comp.jpg w folderze programu.


 

 

D. By zwiekszyc grubosc linii na wykresie, nalezy w opcjach wejsc w zakladke Show:

 

E. By zmienic kolory linii wykrsu mocy i momentu dla kazdego z plików (mozna nakladac do 4 plikow na raz), wejdz w options w gornym menu tekstowym i tak wybierz color:

F. Wykres predkosci - w zasadzie tylko obrazuje w funkcji czasu przyrost predkosci.

 

POMIARY PRZYSPIESZENIA

By zmierzyc przyspieszenie, elastycznosc auta czy droge hamowania, potrzebujemy miec poprawny obwod kola. Reszta parametrow, jak temp, waga itd, nie ma znaczenia w tym przypadku.
By wykonac pomiar przyspieszenia, wchodzimy w COLLECT, i zaczynamy pomiar SPACJĄ, ale zaczynamy ZANIM ruszymy autem, poniewaz od momentu wcisniecia spacji mijaja 2-3 sekundy zanim program zacznie liczyc czas. Mozna ruszyc po dowolnym czasie, a z tabeli predkosci wyliczyc dowolne przyspieszenie, elastycznosc na wybranym biegu czy droge hamownia. Majac tabelke z sekundami, predkoscią oraz przebytą drogą mozna zmierzyc co chcemy.

Na ww. tabelce interesują nas 3 pierwsze kolumny: Time = czas, Speed - predkosc oraz Dist - dystans.

Ostatnia aktualizacja kwiecien 2010.