For English click here

Instrukcja dla hamowni drogowej Dynomet.
Wersja oprogramowania 6.xx

dla wersji 4.xx kliknij tutaj


Jeśli masz jakieś pytania, proszę o email: kontakt@hamownia.info lub o telefon: 603 678 785

Menu:
1. Instalacja oprogramowania
2. Opis ekranu głównego
3. Na którym biegu mierzyć auto?
4.
Pomiary mocy.
5. Inne funkcje programu.
6. Pomiary przyspieszenia.

7. Pomiary ciężarówek.
8. Pomiary aut z automatyczną skrzynią.

 

1. INSTALACJA OPROGRAMOWANIA

1. Uruchomić plik .exe pobrany ze strony www.dynomet.dk/en_softwareandpictures.htm - postępować wg instrukcji na ekranie.
Przy zakupie hamowni dostałeś plik rejestracyjny reg.fil, skopiuj go do folderu w którym zainstalował sie program (jeśli juz taki tam istnieje to nadpisać), bez niego program działa w trybie demo.
teraz możesz podłączyć srebrny sterownik USB do portu w komputerze.

Przy pierwszym uruchomieniu programu trzeba wybrać język oraz typ hamowni - wybierz Road car (dla pomiarów aut osobowych) lub Road Truck (dla ciężarówek).
Jeśli chcesz mierzyć auta osobowe oraz ciężarowe te ustawienia mogą zostać później zmienione. By to zrobić trzeba wejść w opcje (czerwona skrzynka), na dole okienka pod Dealer code wpisać: setup i potwierdź Enterem. Pod Software basic settings można wybrać typ hamowni.

Tak powinno wyglądać menu główne po włączeniu programu:


 

2. Opis ekranu głównego

1. Wykres prędkości w skali czasu
2. Wykres mocy i momentu obrotowego
3. Opcje
4. Pomiary

a. Tutaj widzimy o ile norma DIN70020 zmieni nasz wynik przy wpisanych poniżej parametrach ciśnienia powietrza i temperatury (pod b i c)

b. ciśnienie powietrza (tylko dla aut wolnossących - dla aut turbodoładowanych podajemy 1013, wtedy nie ma korekcji dla ciśnienia)

c. temperatura powietrza (otoczenia, nie w kolektorze ssącym)

d. przełożenie całkowite - to przełożenie biegu, na którym będziemy mierzyć moc. Pomiaru przełożenia dokonuje się podczas jazdy na wybranym biegu z prędkością obrotową 3000 (1000 obr dla ciężarówek). Jeśli znamy przełożenia biegów, np. z instrukcji pojazdu, to można podać ręcznie mnożąc przełożenie biegu raz przełożenie główne. Np. jeżeli 3ci bieg ma przełożenie 1.333, a przełożenie główne jest 4.1 to po przemnożeniu mamy wynik 5.46 który wpisujemy w tą komórkę.

e. waga - jest to waga całkowita auta, wraz z kierowcą, pasażerami, paliwem itp. jeżeli pomylimy się z wagą wynik pomiaru mocy będzie także zły o podobną wartość procentową. Dla pomiarów przed i po jakiejś modyfikacji liczy się najczęściej różnica mocy, do czego nie jest nam potrzebna idealnie dokładna waga. Dla przykładu, jeżeli zmierzymy Passata 1.9 TDI 130  KM, który naprawdę waży 1500kg, a podamy wagę 1450 kg, to moc zmierzona wyjdzie około 126HP (zakładając oczywiście, że ma 130 KM), jeśli podamy wagę 1550 kg, moc wyjdzie około 134HP. Po modyfikacji załóżmy, że doszło 30 KM, dla wagi 1450 kg wynik wyjdzie około 155 KM a dla wagi 1550 kg około 165 KM, więc przyrost będzie dobrze widoczny mimo źle podanej wagi.

f. przełożenie główne - przełożenie 1:1 w skrzyni biegów. także mierzone podczas jazdy. Dla skrzyni 5cio biegowej zazwyczaj jest to 4ty bieg. W skrzyniach 6cio biegowych przełożenie 1:1 czasami jest na 4tym, a czasami na 5tym biegu (lub pomiędzy). W 7biegowych skrzyniach najczęściej jest to 5ty bieg. 8 biegowe automaty mają przełożenie 1:1 zazwyczaj na 6 biegu. ta wartość nie ma dużego wpływu na wynik, jeżeli nie wiesz na którym biegu jest przełożenie 1:1 użyj biegu o 2 niższego niż najwyższy.

g. obwód koła - oprogramowanie ma możliwość pomiaru obwody koła przez policzenie obrotów czujnika na wybranym odcinku drogi (np. na kilometrze), jeśłi masz odcinek drogi, którego dokładnej długości co do metra jesteś pewien, można go użyć do pomiaru obwodu. Jeśli natomiast użyjemy słupków drogowych, które są umieszczane przy drogach co 100 metrów możemy być pewni, że każdy pomiar da inny wynik, nie są one bowiem stawiane zbyt dokładnie. Można też użyć miary. Warto użyć kalkulatora opon, którego dostałeś mailem przy zakupie hamowni, nie jest to idealne rozwiązanie i jest obarczone błędem, ale daje podobne wyniki jak mierzeni na drodze, a znacznie skraca czas pomiaru. Trzeba pamiętać by podając w tym kalkulatorze dane, każdą wartość potwierdzić Tabem. Zazwyczaj obwód koła ma około 200cm, w małych autach (np. Polo) jest to około 180cm, w dużych SUVach, jak BMW X5 to około 230cm.

h. to ilość impulsów czujnika na 1000 m - tylko informacyjnie.

i. tutaj trzeba podać tą samą wartość obwodu koła jak pod 'g'. Jeżeli trafi nam się auto, gdzie przednie koło będzie mialo inny obwód niż tylne to program ma możliwość podania tego, ale ponieważ praktycznie wszystkie auta mające ABS czy ESP muszą mieć takie same obwody kół na każdej osi to podajemy te same wartości obwodu koła.

 

3. NA KTÓRYM BIEGU MIERZYĆ MOC?

Pomiar mocy powinien być wykonany na tym biegu, na którym auto rozpędza się od niskich obrotów 1000-1200 obr do maksymalnych w około 15sekund. Minimalny sensowny czas pomiaru to ok. 10sekund, maksymalny dowolny, ale nie warto przekraczać 30sekund. Dla 90% mierzonych aut będzie to 3ci bieg.

Jeśli przyspieszenie od minimalnych obrotów do maksymalnych trwa mniej niż 10 sekund mamy 2 ryzyka.
Ryzyko nr 1 - oprogramowanie ma mało punktów pomiarowych i pomiar jest mniej dokładny, ale przede wszystkim...
ryzyko nr 2 - przy tak krótkim czasie rozpędzania silnik mógł nie wygenerować 100% mocy, ponieważ mógł się nie obciążyć w 100%. Jeżeli mamy auto, które na 3jce rozpędza się od 1000 obr do maksymalnych w mniej niż 10 sekund oznacza to, że jest to dość szybkie auto, z dużym lub turbodoładowanym silnikiem (raczej powyżej 300KM lub jest to diesel z bardzo krótkimi przełożeniami, jak np. A6 3.0 TDI, które na 3jce jedzie ok. 105km/h). Auta o takiej mocy nie generują maksymalnej mocy na pierwszych 2 biegach, a często nawet też na 3cim.
Co zrobić jeśli auto przyspiesza w mniej niż 10 sekund na 3jce? Można użyć 4tego biegu, wtedy wydłużymy czas rozpędzania, minusem jest to, że osiągamy dość wysokie prędkości. Można też zostać na 3jce ale na czas pomiaru do auta wsadzić dodatkowych 2-3 pasażerów. To zwiększy wagę auta o 200-300kg i wydłuży pomiary. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale jeśli nie ma się dostępu do autostrady lub zamkniętego odcinka drogi, gdzie można rozwijać większe prędkości, to może być jakimś rozwiązaniem. Oczywiście dodatkową wagę trzeba podać w programie. Osobiście mierzyłem auta z mocami 500-600KM, pomiarów można było dokonać na 3jce, ale dokładniejsze były na 4tym biegu (Toyota Supra, 911 turbo itp.)
Jeśli auto jest bardzo wolne, można użyć 2 biegu.

W obu tych przypadkach (za szybkie, za wolne auto), można zwiększyć lub zmniejszyć rozdzielczość punktów pomiarowych zmieniając wygładzanie wykresu. Nie zaleca się tego robić jeśli nie jesteśmy pewni czy auto w 100% się obciążyło i osiągnęło maksymalnej mocy:


Wchodzimy w menu opcji (czerwona skrzynka) i w podmenu calculation.
Standardowo przycisk 'auto' na górze jest wciśnięty i program sam dobiera stopień wygładzania wykresu (rozdzielczość punktów pomiarowych). Jeśli go naciśniemy pojawi się suwak. Suwając nim zmniejszamy lub zwiększamy rozdzielczość pomiaru tym samym go wygładzając bardziej lub mniej. Standardowo jest to pozycja 6.

Poniżej przykład tego samego pliku / pomiaru na ustawieniach filtra na 9, 6 i 3.

Poziom 6:

 

Jak widać krzywa jest wygładzona zachowując niektóre nierówności.
 


Ten sam plik na poziomie 9:



Jak widać wykres jest teraz zbyt wygładzony, zmieniają się też wartości maksymalne momentu i mocy, ponieważ wygładzone linie mają trochę inną charakterystykę, więc także inne punkty maksymalne.
 

Ten sam plik na poziomie 3:



Dla tego pliku to ustawienie jest zbyt mało wygładzone, widać praktycznie każdą nierówność na drodze.

 


4. POMIAR MOCY


1. Tworzymy nowy plik klikając w pasek z nazwą pliku przy numerze 1, dowolnie nazywamy. Oprogramowanie samo będzie dodawało numer pomiaru na końcu nazwy pliku (np. tworząc plik test, program sam będzie tworzył pliki automatycznie je numerując: test01, test02 itd)

2. Przed wyjechaniem autem na drogę musimy podać 4 parametry:
- temperaturę powietrza (otoczenia),
- ciśnienie powietrza (najlepiej zakupić barometr, to podawane w serwisach pogodowych jest zrównane do poziomu morza i zawsze jest wyższe niż to realne, pamiętajmy, że dla aut z turbo wpisujemy 1013),
- wagę całkowitą,
- obwód kół, wpisujemy w obie komórki (road wheel i wheel circ).
Wszystkie wartości mogą być poprawione po pomiarze, jeżeli nie znasz wagi auta, wpisz na oko, można poprawić po zważeniu auta.
Jedynie obwód kół powinien być poprawny do pomiarów.

Po podaniu tych 4 parametrów można ruszyć autem
klikamy na ikonę pomiarów (ta z autem), ukaże nam sie takie menu

Przyciski są ustawione w kolejności w jakiej powinniśmy ich używać.

Przycisk 1, Calibrate wheel, używamy tylko, jeśli chcemy by hamowni zmierzyła nam obwód koła na odcinku drogi, którego długość znamy, jeśli wpisaliśmy ręcznie, pomijamy ten punkt!

Przycisk 2, Find Total Ratio - czyli znajdź przełożenie całkowite - tutaj jedziemy na tym biegu, na którym będziemy mierzyć moc (najczęściej 3ci bieg). Ustawiamy 3000 obr i wciskamy spację, program zmierzy przełożenie - widać to w środkowym okienku z trzech.



Naciskając Enter zapisujemy wartość i wychodzimy do poprzedniego menu

Przycisk 3, Find Differential - mierzymy przełożenie główne (tak jak pisałem wcześniej, 4ty lub 5ty bieg najczęściej). Na danym biegu ustawiamy 3000 obr i wciskamy spację. Enter i wychodzimy do poprzedniego menu. Jeśli wartość została na 0.00 wciśnij spację jeszcze raz.

PAMIĘTAJ - jeśli znałeś przełożenia np. z instrukcji pojazdu i wpisałeś je ręcznie to te 2 powyższe punkty z pomiarami przełożeń pomijasz! Przechodzisz od razu do collect!

Przycisk 4 - Speedo Control - tego nie używamy.

Przycisk 5 - Collect - tutaj mierzymy moc:

Obrotomierz na tym ekranie jest już skalibrowany pod obroty biegu, na którym będziemy mierzyć moc, a prędkościomierz powinien pokazywać prędkość z jaką jedziesz. Jeśli wartości się nie pokrywają z prędkościomierzem i obrotomierzem w aucie (powiedzmy o więcej niż 5-10%), to znaczy, że coś zrobiłeś nie tak. Prędkościomierz zazwyczaj pokazuje kilka procent wyższą prędkość niż rzeczywista, ale obroty powinny się pokrywać.

By zmierzyć moc, wybierz 3ci bieg (lub inny, jeśli mocniejsze/słabsze auto, tak jak tłumaczyłem wcześniej), zwolnij do ok. 1000-1200 rpm, wciśnij spację, odczekaj około 1 sekundę, aż oprogramowanie zacznie liczyć sekundy w okienku pod prędkościomierzem i wtedy wciśnij gaz do oporu, po osiągnięciu maksymalnych obrotów (odcięcie w benzynie, ok. 4500 w dieslu) wciśnij pedał sprzęgła, a bieg zostaw wkleszczony. Program wykryje, że zwalniasz i zacznie mierzyć opory toczenia odliczając 15 sekund. Po 15 sekundach sam zakończy pomiar - możesz jechać normalnie. Jeżeli brakuje drogi można skrócić czas liczenia oporów, ale nie powinno się liczyć krócej niż około 10sekund. Jeżeli chcemy zakończyć pomiar oporów wcześniej to robimy to spacją.

Wykres po prawej od obrotomierza to tylko podgląd na moc na kołach i opory, to nie jest wynik! Na czerwono widzimy moc, a opory na niebiesko. tutaj mamy podgląd czy pomiar jest OK (nie ma zakłóceń, przerw itd). By zmienić skalę w tym oknie podglądu, wciskamy lewym przyciskiem w wartość by ją zwiększyć lub prawym by zmniejszyć.
Program sam utworzył właśnie plik o kolejnym numerze (01, 02 itd). By zobaczyć dokładny wynik, wychodzimy z tego ekranu wciskając enter i później Exit.
Ładujemy ostatnio utworzony plik - np. test02.acc i klikamy na drugą ikonę na górze (z wykresem), tutaj mamy wynik - moc i moment obrotowy na silniku.
 

 

5. Inne funkcje oprogramowania

Porównywanie wykresów - otwórz plik nr 1, a później plik nr 2 (obok nr 2 na dole). Po otwarciu pliku 2 pojawi się numer 3 gdzie można załadować plik nr 3, a później 4, można porównywać do 4 plików na raz.

W opcjach, podmenu Colour - tutaj można ustawiać kolory wykresów. porównując wykresy chcemy by miały różne kolory, by łatwo było je rozpoznać. Wartości, które nas interesują to HP Engine i Nm.



W podmenu View/Print mamy kilka opcji:



Line thickness zmienia grubość linii na wykresach.

Loose curve - pokazuje krzywą oporów, warto to włączyć by widzieć czy program dobrze je policzył. Jeżeli zaznaczymy opcję to przy otwieraniu pliku z wykresem pojawi sie dodatkowe okno z wykresem oporów.

Use fixed scales - tutaj możemy ustawić naszą skalę wykresu - ZALECANE - program sam dobierze wartości na słupkach, ale można to zrobić lepiej samemu. Polecam podanie tych samych wartości dla Nm i KM, wtedy wykres jest czytelniejszy. Czyli podajemy np. tak jak na zdjeciu powyżej.

Logo - włączamy swoje logo na wydruku - by je utworzyć należy edytować plik comp.jpg znajdujący się w folderze Dynomet.

Printer setup - tutaj ustalamy wielkość wykresu.



Przycisk nr 1 w głownym meny pokazuje wykres prędkości w skali czasu

Poniżej przykład okna zaraz po otwarciu pliku z pomiarem. Okno nr 1 pokazuje wykres mocy, okno nr 2 wykres prędkości vs czasu, a okno nr 3 pokazuje krzywą oporów jeśli zostało to włączone w opcjach




Tutaj mamy powiększone okno pomiaru. Klikając prawym guzikiem myszki na wykres możemy wejść w menu Control. Klikamy na Mark Top, to przesuwa wartości maksymalne wykresu w narożnik, dzięki temu są bardziej czytelne, tak jak na wykresie poniżej.


 

 

6. POMIARY PRZYSPIESZENIA

Jeśli chcemy zmierzyć przyspieszenie auta (np. 0-100 km/h, 80-120 km/h, 1/4 mili, drogę hamowania itp.) tworzymy nowy plik, np. o nazwie 'przyspieszenie' i jedyna wartość, którą musimy wpisać to obwód koła, reszta parametrów jak przełożenia itd. nie są nam teraz potrzebne, ponieważ chcemy znać tylko prędkość.
Wchodzimy w menu pomiarów i od razu wybieramy Collect. Spacją zaczynamy pomiary i spacją kończymy.
Jeżeli np. chcemy zmierzyc czas 0-100 zatrzymujemy się, włączamy spacja pomiar i ruszamy w dowolnej chwili, ale nie razem ze spacją! Program potrzebue 1-2 sekundy do zaczęcia pomiaru. Czas może lecieć, ruszamy w dowolnej chwili. Teraz program loguje wszystko co robisz. Ruszamy i po osiągnięciu 100km/h na prędkościomierzu hamowni możemy zatrzymać logowanie spacją. Wychodzimy wciskając enter i poźniej Exit.
Ładujemy plik przyspieszenie01 i z górnego menu tekstowego wybieramy Table. Oto co sie pokaże:

Interesują nas 3 pierwsze kolumny, program zlogował czas, prędkość i przebyte metry. Mając te parametry możemy wyciągnąć każdą informacje jaką chcemy - przyspieszenie, czas na 1/4 mili wraz z prędkością czy drogę hamowania.

7. POMIARY CIĘŻARÓWEK

By zmierzyć ciężarówkę (mowa o ciągnikach siodłowych, nie o autach dostawczych), musimy przełączyć tryb hamowni w pomiary ciężarowe (tutaj o tym jak).
By zmierzyć poprawnie ciężarówkę musi ona być obciążona, sam ciągnik siodłowy jest zbyt lekki by silnik się wystarczająco obciążył. Trzeba jechać z naczepą i to najlepiej pełną. Podajemy oczywiście wagę całego zestawu. reszta odbywa się tak samo jak dla auta osobowego. Bieg, na którym będziemy mierzyć moc powinno się dobrać tak samo jak dla osobówki - by czas rozpędzania od minimalnych obrotów do maksymalnych trwał ok. 15-20 sekund.

 

8. Pomiary aut z automatyczną skrzynią biegów

Wiele aut posiada skrzynie automatyczne różnego typu, chętnie pomogę w pomiarach - proszę dzwonić: 603 678785.

Ważne przy pomiarze automatów jest to, by zwrócić uwagę na krzywą oporów. Powinniśmy wybrać opcję Detect Automatic Gearbox w menu Calculation. Jeżeli po rozpędzeniu auta z automatem wybieramy N na wybieraku skrzyni, nie zawsze od razu skrzynia rozłącza bieg, często hamując silnikiem przez pierwsze 2-3 sekundy pomiaru oporów. Włączenie tej opcji powoduje, że program pomija ten moment hamowania silnikiem. Widać to na poniższym wykresie oporów (prawe dolne okienko). Widać, że krzywa obrotów na początku ma 'górkę', to tam auto hamowało silnikiem, co mogło wprowadzić przekłamanie pomiaru oporów. Zielona linia to wirtualna linia oporów, która wyliczył program.

Last update: 1.2014